Fotokopi Makinesi

Fotokopi makinesi içerisinde sürat ve nitelik bakımından en iyi yazıcılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli olmasının nedeni ise matbaa niteliksinde çıkış alınabilme olanağı sunmasıdır. Hem de aydınger ya da asetat üstüne de çıktı alabilmektedirler. Fotokopi makinelerin nitelik ve süratlarının yanı sıra en büyük özellikleri sessiz çalışmalarıdır. Sürekli form kullanamamaları bir dezavantaj olarak görülebilir. Fotokopi makinelerinde bulunduğu gibi baskıda toner kullanılır. Renkli baskı yapan lazer yazıcılar da mevcuttur.

Fotokopi makineleri sarf edilen baskı tekniği fotokopi makinesin dekine benzer. Lazer yazıcılar, satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazar. Lazer yazıcı tüm sayfayı bir kerede basmak amacıyla geniş bir hafıza kullanır. Yazıcının belleğinde yapılan sayısal sayfa görünümü, lazer tabancası yardımı ile drum ismi verdiği tambur üstüne aktarılır. Drum lazer ışınıyla manyetize edilen bölümlerine toner yapışır. Bu şekilde druma değen kağıt üstünde istenilen karakter ve grafikler oluşur.

Gelen datalar yazıcının hafızasına kaydedilir. Eğer yazıcının hafızasında yer yoksa datalar bilgisayarda bekletilir. Lazer yazıcının içerisinde tespit edilen en büyük parça drum dediğimiz, elektrostatik olarak yüklenebilen alüminyum bir silindirdir. Bu drum, diğer bir silindir doğrulusunda tamamen elektrostatik olarak pozitif yüklerle yüklenir. Drum üstündeki birtakım noktalar lazer ışını doğrulusunda eksi yükle yüklenir.

Bu eksi yükler gerçekte kağıda yazılacak olanların aynadaki bir görüntüsüdür. Bu sırada dönmekte olan drum yardımıyla lazer ışınıyla negatif yüklenen noktalar toner kutusunun önünden geçerler. Toner pozitif yüklü olmasından drum üstündeki negatif yüklü noktalar doğrulusunda çekilir ve drum üstüne elektrostatik olarak yapışır. Bu esnada kağıt esasen yazıcının amacıyla girmiştir ve bir şarj silindiri doğrulusunda negatif yükle yüklenmiştir. Drumun dönmesiyle kağıt hizasına gelen toner parçacıkları negatif yüklü kağıt doğrulusunda kağıt üstüne çekilir. Böylece karakterler kağıt üstüne aktarılmış olur.

Kağıt ısıtıcı silindir ve baskı silindirinden geçerek dışarı çıkar. Bu iki silindirin arasından geçerken toner parçacıkları erir ve kağıt üstüne iyice kalıcı olarak yapışır. Toner parçacıklarının erime nedeni içerisin de plastik madde olmasıdır. Bu esnada dönmekte olan drum bir silindir doğrulusunda deşarj edilerek nötr duruma getirilir. Drum bundan sonra yeni tur amacıyla hazır haldedir.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir