Tesettür Modasında Yeni Rüzgarlar

Tesettür modası yıllardır kapalı bir kısır döngü içinde kalan fakat bir yandan da milyonlarca takipçisi olan ve kullanıcısı olan bir modadır. Bu modanın en büyük akımcıları ise genç bayanlardan oluşan ve aynı zamanda sosyal kültürü ve popüler kültürü de takip eden, değişimlere ayak uyduran ve tesettür giyim tarzına bu değişiklikleri entegre eden kesimdir. Tesettür modasında kullanılan bazı parçalar temel parçalar olarak düşünülür ise tesettür modası bu temel parçaların etrafında çeşitlenir ve buna göre kendine bir hareket çizgisi belirler.

Ayrıca sosyal medya ve internet de bu tesettür modası ve yeni trendlerin duyurulmasında oldukça etkin bir yere ve öneme sahiptir. Tesettür modası kadın modacılar tarafından tasarımlara konu olduğu gibi pek tabii erkek modacılar tarafından da tasarlanabilmektedir. Günümüzde adını duyuran tesettür moda tasarımcılarının ise hem kadın hem de erkek modasını takip ederek aynı zamanda popüler kültürün de etkileri ile bir paçala oluşturdukları rahatça görülebilmektedir.

Tesettür Giyimde Yıldız Olan Parçalar

Tesettür giyimde yıldız ya da popüler kültür deyimi ile trend olan parçalar tunik ve feracedir. Özellikle tunikler birçok çeşit kumaş seçeneğine uygun oldukları için dört mevsim rahatlıkla kullanılabilen üst parçalar olmuşlar ve aynı zamanda her türlü zevk ve tarza göre de tasarlanabiliyor olmaları onları fazla tercih edilen parçalardan biri yapmıştır. Tunikler boylarına ve kalıplarına göre birçok farklı kategori içinde ayrı ayrı değerlendirilebilirler. Uzun tunikler diz altı ya da ayak bileğine kadar olmaktadır. Bu tunikler özellikle uzun boylu bayanlarda şık bir görüntü oluşturdukları için kalem pantolon ya da sigara pantolon denilen bilekte biten pantolonlar ile şık kombin oluştururlar. İkili takımların da vazgeçilmezi olan kısa tunikler ise hem spor hem de şık birçok kombin ile uyum sağlarlar ve çok yönlü kullanımları mevcuttur.

Tuniklerin desenli ve baskılı kumaşlardan yapılması, kot pantolon ve etekler ile olan renk ve desen uyumu, spor ayakkabılar ile hoş bir görüntü oluşturması gibi sebeplerden dolayı herkes tarafından tercih edilmekte ve günlük hayatta kullanılmaktadır. Düz renk tunikler tüm başörtüleri ve pantolonlar ile uyum sağlarlar ve sade bir güzellik katarlar. Bu parçalardan bir diğer olan ferace ise bahar ve yaz aylarında tercih edildiğinde açık renklerden ve ince kumaşlardan hazırlanmakta kış ve sonbahar aylarında ise nispeten daha kalın olan pamuklu, kaşe ve keten kumaşlardan hazırlanmaktadır. Feraceler tüm kombinler ve parçalar ile beraber kullanılmaya uygun olmalı aynı zamanda tek başına iken yıldız bir parça olmalıdır.

Tesettür Giyimi Değişime ve Gelişime Açılıyor

Bilinenin ve sanılanın aksine tesettür giyimi son zamanlarda değişime oldukça açık hale gelmiş ve özellikle abiye modelleri gibi fazla tercih edilmeyen tesettür giyim modellerinde bile yenilikçi fikirleri tasarlar hale gelmiştir. Tesettür giyiminde daha önce nadir olarak rastlanan aksesuar kullanımı da son zamanlarda yaygınlaşmış ve özellikle başörtülerinde, gömleklerin yaka ve manşetlerinde, etek uçlarında ve ayakkabılarda kullanılan pul, boncuk, zımba gibi detaylar ile önceden sade ve basit görünen parçalar bambaşka bir kimliğe bürünüp tekrar tesettür giyim vitrinlerinde beğeniye çıkmıştır. Bu yenilikler sayesinde de tesettür giyim hem üretici ve satıcılar hem de takipçi ve alıcılar arasında hızlı bir gelgit yaşayarak hızla gelişmiştir. Sosyal medya ve internetin varlığı ile de bu değişim hızlanmakta ve tesettür modası yalnızca moda evlerinde kalmamakta, yalnızca bir tık ile ulaşılabilen internet sayfaları ve sosyal medya hesaplarında da tüketici ile buluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir