Tesettür Giyimde Başörtüsü İle Elbise Kombinleri

Uzun bir süre önce tesettürlü bayanların kendilerine göre şık kıyafetler bulması neredeyse mümkünsüzdü fakat son zamanlarda moda adına bir şeyler oluşturan kişiler tesettüre de el atınca ortaya hem tesettür elbise çeşitleri hem de şık kombinler çıktı. Ve bayanların rahatlıkla tercih ve çeşitler ile gardıroplarını doldurabilecekleri kıyafetlerin oluşması ile birlikte tesettürlü bayanların tarzları da farklı bir yöne doğru gelişti. Tesettürlü bayanların vücut hatlarını göstermeyecek şekilde kıyafet kullanmaları ve şeffaf olmayan kumaşlar ile kıyafet giyinmeleri şart olarak biliniyor. Çünkü tesettürün anlamı haline gelen örtünmek tam olarak vücut hatlarını göstermemek tesettür kurallarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da moda tasarımcılarını bu yönde hem şık hem de tesettüre uygun bir şekilde model üretmeye itiyor.

Görüntü olarak ne kadar şık olmayı istese de bir tesettürlü bayan için önceleri seçeceği modeller hep aynı ve birbirine benzer modeller olarak bilinirdi fakat şimdi çok küçük yaşlarda bile örtülü olan genç kızlar için bir çok çeşitte elbise, etek, pantolon ve yelek üretimi var. elbise denildiğinde ilk akla gelen tesettür giyim çeşitlerinde boydan aşağı doğru hiçbir aksesuarı olmayan elbiseler olarak bilinirdi. Fakat son zamanlarda o kadar çok çeşide büründü ki, bu elbiseler bir çok zaman diğer kol ve yakaları açık olarak giyilebilen elbiselerden bile daha şık olarak tasarlanıyor. Çünkü tesettür elbise çeşitleri arasında yapılan tasarımlarda aksesuar kullanımı çok fazla yapılıyor. Bu aksesuarlar genellikle kemer, çanta ve ayakkabı seçimlerinde en uç noktalarda gezinirken dekor olarak bazı kıyafetler üzerine zincir işlemeler de seçilebiliyor.

İşlemeli Tesettür Elbise

Tesettür elbiselerde en fazla abiye elbise olarak bayanlar tarafından seçilen işlemeli elbiselerdir. Bu işlemeli elbiselerde de en fazla kullanılanları üst bedenin tamamen tül alt kısmı astarlı olarak ve tül üzerine pul ve boncuklar ile aksesuar işlemesi ile elbiseler daha şık ve alımlı bir hale sokulur. Bu elbiselerde başörtü seçimi her zaman elbise rengine ya çok zıt veya tam da aynı renginden seçim yapılarak kullanılabilir. Her tesettürlü bayanın başörtüsü seçimi farklıdır. Bazı bayanlar kare başörtüden yana olurken, bazıları da başörtülerini şal başörtü olarak seçerler ve bu çeşitten asla vazgeçmeden sürekli şal başörtü kullanırlar. Bir çok kadın için elbise seçimi aslında günlük olarak düz elbiseler arasından seçilirken, bazıları için de bir çok çeşitteki elbiselerin sadece renk seçimlerinde bayanların tarzları değişmektedir. Bazı bayanlar çok açık renkteki elbiseleri tercih ederler bazıları ile çok koyu renklerden asla şaşmadan bu çizgiyi takip ederler.

Başörtüsü İle Elbise Kombini Nasıl Yapılır?

Çoğu tesettürlü bayan için başörtüsü seçimi oldukça fazla önemlidir. Başörtüsü seçiminde bayanların bir kısmı kare başörtüleri seçerken bazıları ise şal türü başörtüleri seçerler. Bir çok bayan için tarz uyum haline getirilirken makalemizin yukarısında bahsetmiş olduğumuz işlemeli tesettür elbiseler için kullanılmakta olan model çeşitleri başörtülerde renkli olarak kullanılabilir. Fakat çok fazla işlemesi olan elbiseler için kullanım tek renk seçim yapıldığında daha şık bir halde kullanılabilir. Her tarzda elbise üzerine kullanılabilecek şal çeşitleri aslında siyah olarak seçilebilir. Fakat koyu gri ve kahve renginde olan şal başörtülerin seçimi de aslında tüm elbiselere uyum sağlar durumda kullanılabilir. Bu elbise ve başörtüsü kombinleri arasında çanta ve ayakkabı tarzlarının birbirine uyum sağlayıp sağlamaması hususundaki bilgileri de vermeden geçmeyelim. Her kadın için mutlaka olmazsa olmaz çantalardan olan işli çantalar sade elbiseler ile kullanılabilir.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir