Pandemi Döneminde Kozmetik

Online alışveriş trendleri inceleyen araştırmacılar sektör sektör araştırmalar yapmaya ve yaptıkları araştırmalarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Covid-19 salgın başladığından beri e-ticaret, eve servis gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların trafiğinde ciddi bir artış söz konusu. E-ticaret veya eve servis bir iş kolu. Bu iş kolu içerisinde de satılan farklı farklı ürünler mevcut. Yemek, kozmetik ürünleri vs. gibi. Bizler bu yazımızda sizlere pandemi döneminde kozmetik ürünler ilişkisi üzerine bilgiler vereceğiz.

Pandemi Günlerinin Yıldızı Dezenfektan

Kozmetik kategorisinde pandemi günlerinde ön plana çıkan ilk ürün kategorisi dezenfektanlar. Özellikle pandeminin ilk günlerinde, Türkiye’ye virüsün geldiği ilk zamanlarda dezenfektanların satışı çok ciddi miktarda arttı. Kolonya ile başlayan bu satış trendi daha sonrasında tıbbi ortamlarda kullanılan dezenfektanlara evrildi. Kolonyaların zamlanması ve piyasada zor bulunması gibi durumlar haberlere yansıdı. Üreticilerin tıpkı maske konusunda olduğu gibi hızlı hareket etmesi ve yasal düzenlemelerin ivedi bir şekilde dizayn edilmesi sonucu piyasadaki bu tarz zor bulunma veya aşırı pahalılık gibi olaylar ortadan kalktı.

Dezenfektan ve kolonya satışlarındaki patlama aynı ivme ile grafiğini koruyamasa da hala piyasada ciddi rağbet gören ürünler arasında. Dezenfektanlar ve kolonyalar pandemi dönemiyle birlikte ön plana çıkan ilk kozmetik ürünlerdir.

Pandemi Döneminde Karantina Günleri

Karantina ve evden çıkma yasakları gibi kavramlar global manada daha önce karşılaşmadığımız hadiselerdi. Asıl olarak alışveriş davranışlarımızın değişmesine sebebiyet veren nedenlerden biri de belki de en önemlisi karantina günleriydi.

İşyerlerinin kapanması, kafe ve restoran gibi yerlerin kapatılması ile birlikte insanlar alışveriş için sosyal hayata eskisi kadar karışmak istemediler. İzole alışveriş anlayışı da e-ticaret sitelerine talebi çok ciddi miktarda artırdı. E-ticaret faaliyetlerinde bu artış hem ulusal hem global ölçekte gerçekleşti. Kozmetik dünyasındaki satışları etkileyen ve artıran ise özellikle berberlerin ve kuaförlerin kapanması oldu.

Saç Boyası Kozmetik Kategorisinin Lideri

Kuaförlerin kapanmasıyla birlikte kuaför alışkanlıklarımızdan vazgeçmedik. Alışkanlıklarımızın formunu değiştirerek evde kendi işimizi görmeye yöneldik. Bunun kanıtlarından biri de saç boyası satışlarındaki gerçekleşen ciddi artış. Pandemi döneminde satış oranını en çok artıran ürün saç boyası oldu.

 

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir