İleri Yaş Hamileliği Nedir? Riskleri Nelerdir?

Hamilelik konusu hakkında çokça merak edilen ayrıntılardan biri de ileri yaş hamileliği nedir ve ileri yaş hamileliğin riskleri nelerdir ayrıntısıdır. Dilerseniz birçok ileri yaştaki bayanlar tarafından merak edilen bu ayrıntı hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda makalemiz üzerinden bilgiler sunalım. İlk olarak ileri yaş hamileliğin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

İleri Yaş Hamileliği Nedir?

İleri yaş hamileliği; 35 yaşından sonrası gerçekleşebilen hamileliktir. Normal yaşlara göre bazı risklerinin bulunabildiği uzmanlarca belirtilen ileri yaş hamileliği toplumumuzda nadiren de olsa gerçekleşebilmektedir.

İleri Yaş Hamileliğinin Riskleri Nelerdir?

İleri yaş hamileliğin en belirgin riskinin komplikasyon kromozon bebeğin dünyaya getirilmesidir.

Bunlardan en sık görülen olumsuz durumlar ise zeka gerililiği ile bazı kalp ve organ anomalileri içeren Down Sendorumudur. İleri yaş hamileliğin en sık görülen riskleri genelde bunlardır.

İleri Yaş Hamileliğinde Bazı Hastalıklar da Ortaya Çıkabilmektedir. İleri yaş hamileliğinde ortaya çıkabilen hastalıklar ise şunlardır;

Diyabet

Hiper tansiyon

Kalp hastalıkları gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

İleri Yaş Hamileliğe Hazırlanmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlar 35 yaş ve üzeri bayanların hamileliğe hazırlanmadan önce yaptırmaları gereken bazı test ve tetkiklerin bulunduğunu ve ileri yaşlardaki bayanların bu testleri mutlaka yaptırmaları gerektiğini belirtmektedirler. İşte ileri yaştaki bayanların hamilelik öncesi yaptırmaları gereken testler ise şunlardır;

Kan gurubu testi

Kan basıncı testi

Jinekoloji muayenesi ( detaylı olarak)

İdrar ve kültür testi

Pap-Smear testi

Hepatit-B testi

Tiroid ve guatr testi

Tansiyon ve diyabet testi

Mutlak olarak yaptırılması gerekmektedir. Makalemizde de görüldüğü üzere ileri yaş hamilelikte yapılması gereken bazı testler bulunmaktadır.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar ileri yaşlardaki kadınların hamileliğe hazırlanmadan önce ilk olarak kadın doğum uzmanlarına görünmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bu sayede hamilelik döneminde oluşabilecek risklerin engellenmesinin hedeflenebildiğini belirten uzmanlar 35 yaş ve üzeri kadınların hamilelik öncesi mutlak olarak ilgili doktorun takibinde bulunmaları gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bu ayrıntıları da sunduktan sonra ileri yaş hamilelik ve riskleri hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. İleri yaş hamilelik hakkında doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir