Halter

Halter, 19. Yüzyılın sonlarında bir spor dalı olarak ortaya çıkmıştır.1880’den sonra birçok şehirde ağır  spor kulüpleri açılmaya başladı. Daha sonra 1891’de Alman Atletizm  Federasyonu (AASF) kuruldu. 1891’den beri dünya şampiyonaları düzenleniyor.

Halter sporu; 1.31 m uzunluğunda ve 26 mm kalınlığında metal bir çubuğun uçlarında asılı duran, başın bir kilogramlık belirli bir kütlesindeki ağırlığı kaldıran iki koldan oluşan bir spordur. Bu uygulama, sıkma ve sallama olarak bilinen kurallar izlenerek düzenli olarak yapılır.

Bugün halterin başlangıcı, 19. yüzyılın ilk yarısına denk geliyor.Arena, halterin doğum yeri olarak Paris’te açıldı. Halter, 1920’de Antwerp’teki Olimpiyat Oyunlarının resmi programına dahil edildi. Daha önce üç branşta düzenlenen olimpiyat yarışmaları şimdi iki branşta yapılıyor. Halterde uluslararası yarışmalarda ilk akla gelen ülkeler ABD, Fransa, İtalya ve Mısır. 1952’den sonra Sovyetler Birliği; 1970’den sonra Bulgarlar tanınmaya başladı.

Madalya değerlendirmesi için sporcunun kaldırdığı toplam ağırlık dikkate alınır.Eğer bir sporcu hiltonbet giriş silkme ve ya koparmada sahip olduğu üç hakkı da kullanamamışsa diğer dalda devam edebilir ancak toplamda sıralamaya giremez.Bu nedenle, sporcuların çok yönlü iyi puan alabilmeleri için her iki disiplinde de belirli sayıda puan elde edilmesi gerekir.

Hareketler:

  1. a) Scuat (Squat)
  2. b) Benç Pres (Benc Pres)
  3. c) Çekiş (Deadlift)

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir