Tüplü Meyve Fidanları Nasıl Paketlenir?

Tüplü meyve fidanları, siyah fidan torbasında veya saksı gibi materyallerin içerisinde üretilen ve daha sonrasında içerisindeki toprağı ile birlikte dikilen fidan türüdür. Ancak tüplü meyve fidanları bu şekilde üretilebildiği gibi çok tercih edilmemekle birlikte toprağa ekildikten sonra da tüp içerisine alınabilir. İçerisinde bulunduğu bu tüp sayesinde de başka bir bölgeye nakledilmesi açık fidanlara göre çok daha kolay olmaktadır.

Tüplü fidan üretimi esnasında fidanın içinde bulunduğu materyallerin çeşitleri ve boyutları farklı olabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen materyal polietilendir. Tüplü meyve fidanları senenin her döneminde dikilme imkânı sağladığı için çok daha fazla tercih edilmektedir.

Köklerinin muhafazalı olması sebebiyle de şehir dışına gönderimi de kolaylıkla sağlanabilir ve kökleri zarar görmeden gideceği noktaya ulaşması açık fidanlara göre daha kolay gerçekleştirilir. Tüplü meyve fidanlarının paketlenmesi ve kargolanması için özel kutular mevcuttur. Genel olarak bu kutularda yer alan delikler ile fidanın ihtiyacı olan hava akımı sağlanır. Ayrıca yine kolilere her açıdan sabitlenerek gönderilen fidanlar sağlıklı bir şekilde alıcıya ulaştırılır. Önemli olan tüplü meyve fidanı için uygun bir kolinin içerisine toprağının dökülmeyeceği şekilde yerleştirmek ve sabitlemektir. Kargo ile gönderilecek ise kolisinin üzerine taşıma konusunda daha hassas olmalarına dair bir ibare eklenebilir.

Tüplü Meyve Fidanlarının Avantajları

Tüplü meyve fidanı için en büyük avantajlardan birisi köklerinin tüp içerisinden yer almasından dolayı zarar görme ihtimalinin açık fidana göre çok daha düşük olmasıdır. Bu tüplü meyve fidanı yetiştiren ve satışını yapan kişiler için de oldukça önemli bir avantajdır. Bu meyve fidanlarına uygun olan kutular ile dikkatli bir şekilde ambalajlandığında bantlarla veya klipslerle kutu içerisine dikkatli bir şekilde yerleştirildiğinde kargolanmasında da bir sıkıntı olmamaktadır. Oysa açık fidanlarda kargolama çok daha zordur ve köklerinin zarar görme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple tüplü meyve fidanlarının köklerinin toprak içerisinde saksı veya torbada bulunuyor olması önemli bir avantajdır.

Tüplü meyve fidanları dışında bulunan torbası veya saksısı sayesinde belirli bir miktar toprağa sahiptir ve dikileceği zaman da bu sahip olduğu toprak ile nakledilir. Bu da dikim işlemleri esnasında köklerinin zedelenmesini engelleyerek açık fidanlara göre toprağa daha kolay tutunmasını sağlar.

Tüplü meyve fidanı, sabit toprakta yetişen fidanlara göre daha verimli olabilir. Bunun nedeni tüp içerisinde yetiştiği için tüpün gözenekli olmasının fidan gelişimi için daha uygun olmasıdır. Ayrıca bu tüpler ve tüplerde bulunan drenaj noktaları sayesine fidan sulaması sonrasındaki fazla suyun kolay bir şekilde drene edilebilmesi de mümkün olmaktadır. Bu da fidan için oldukça sağlıklıdır.

Hava koşulları uygun olmasa dahi şartlar uygun olana kadar bulunduğu tüp içerisinde muhafaza edilebilir ve tüp içerisinde bakımına devam edilebilir. Dikileceği zamana kadar tüpün içinde bakımının devam edebilmesi açık fidanlara göre oldukça avantajlı bir durumdur. Hava şartları uygun duruma geldiğinde tüplü fidanı toprağa dikebilirsiniz.  Tüplü meyve fidanı için açık fidanda olduğu gibi belirli bir dönemde dikilme zorunluluğu bulunmaz.

Tüplü meyve fidanı alarak yetiştirmek isteyenler için de en büyük avantajlardan birisi açık fidanlara göre daha ulaşılabilirdir. Bunun sebebi içinde bulunduğu tüp olarak nitelendirilen siyah torba veya saksının köklerini muhafaza ediyor olmasıdır. Çünkü kökleri zarar gören fidanların toprağa dikildikten sonra toprakla bütünleşmesi çok zor olmakta veya tutunamama durumu olmaktadır. Bu da tüplü meyve fidanı tercih edenler için önemli bir avantajdır çünkü satın aldıkları ürün güvenilir bir şekilde kendilerine ulaşır, kökleri zarar görmez.  Kargo şartlarında en doğru fidan seçimi tüplü meyve fidanı olacaktır.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir