Sutyen Nedir? İlk Sutyeni Kim Bulmuştur?

Sutyen; göğüsleri dik tutmak için kullanılan saten, dantel gibi kumaşlardan yapılan kadın iç çamaşırı. Sutyenin sözlük anlamı budur. En çok kullanılan kadın iç giysisidir. Tarihi çok eskilere dayanır. Peki, ilk sutyeni kim buldu? Sutyenin tarihçesi nedir?

Sutyenin ilk olarak ne zaman bulunduğu hakkında net bir bilgi yok. Ancak sutyen benzeri parçalara Antik Yunan uygarlığında rastlanmış. Asya da ise Avrupa’ ya göre çok daha yakın geçmişte kullanılmaya başlanmış. Sutyenin ilk örnekleri tabi ki günümüzde ki gibi değildi. Estetik ve sağlıklı olmayan yapıları vardı. Kaba ve hapsediciydiler. 1964’ten sonra daha hafif ve şeffaflığı olan sutyenler üretilmeye başlanmış. 1960 yıllarında feminizmin yükselmesiyle sutyen giymeme yaygınlaşmış. 1970 yıllarında ise sutyen podyumlara da taşınarak farklı çeşitler ve farklı bedenlere uygun olarak kullanımı yaygınlaşıp moda unsuru haline gelmiş. Hem 60’lar da hem de 70’ler de yaşanan iki farklı sutyen algısına sebep olan kişi de aynıdır. Ünlü Fransız iç giyim tasarımcısı Chantal Thomass. Günümüzde kullanılan sutyenlere benzer ilk sutyeni ise Amerikalı Girişimci Mary Phelps Jacobs bulmuştur.

Sutyen Çeşitleri Nelerdir?

Sutyenlerin çok fazla çeşitleri vardır. En çok kullanılanlar destekli sutyenler, desteksiz sutyenler, straplez sutyenler ve toparlayıcı sutyenlerdir. Her kadının dolabında bulunması gereken sutyenler ise; dolgulu sutyen, push-up sutyen, straplez sutyen, U şeklindeki dekolteli sutyenler, kopça kısımları değiştirilebilen çok amaçlı sutyenler, sporcu sutyeni, toparlayıcı sutyen, bandaj sutyen, soft cup sutyen, iz yapmaz sutyen, silikon sutyen ve doğum sonrası annelerin dolabında muhakkak bulunan yeni annelerin vazgeçemediği emzirme sutyenler.

                  Bazı dönemlerde sutyen kullanımının sağlığa zararlı olduğu haberleri çıkmış olsa da uzman doktorlar her kadının sutyen giymesi gerektiğini söylemişlerdir. Sutyen; göğüsleri yer çekimine karşı koruyarak sarkmalarını engel. Bu nedenle sutyen kadınlar için önemli bir aksesuar ve iç giysisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir