Sivilcenin Oluşma Nedenleri

Sivilceler, diğer ismiyle akneler yıllardan beri insanımızın yüzlerinde, omuzların ve vücutların çeşitli bölgelerinde çıkan ve kalıcılığını uzun zamandır sürdüren kronik bir lekedir. İnsan derisinde meydana gelen bu cilt hastalığı her ne kadar hafife alınsa da, gerçekten ilerleyen zamanlarda büyük mikrobik problemleri beraberinde getirebilir ve kalıcı hasarlar yaratabilir.

Vücudunda yaygın olarak sivilce problemi yaşayan insanlarımız, bu problemin hangi sebepten kaynaklandığını araştırmak yerine, sivilce probleminin tedavisini araştırma başlıyor. Vücutta çıkan akneler, türlü sebeplerden meydana gelebiliyor. Bu sebeplerin birçoğunu dışarıdaki etmenler oluştururken, büyük bir kısmını da kullandığımız ilaçlar oluşturuyor. Peki sivilceler neden oluşur, oluşmaması adına nelere dikkat etmeliyiz?

Hormonsal Faktörler

Sivilce oluşumunun en büyük etmenlerinden birisi de, hormonsal faktörlerdir. Özellikle ergenlik döneminde başa çıkamadığımız sivilcelerin asıl sebebi, androjen hormonudur. Androjen hormonu, genetik sebeplerden dolayı ilerleyen yaşlarda yükselse de, ergenlik döneminde hemen hemen herkesin androjen seviyesi yükselmektedir. Bu nedenle vücutta bulunan küçük hücre duvarları tıkanır ve tıkanan bölgelerin yağla beraber kaynaşmasıyla akneler meydana gelir. Tabii ki sivilce tedavisi araştıran pek çok insan, hormonsal dönemden dolayı olumlu bir cevap alamıyorlar.

İlaç Faktörleri

Sivilce oluşumunun bir diğer sebebi de, ilaçlardır. Kullanılan ilaçlarda B12, lityum, kortikosteroid ve androjen içerikli maddeler varsa, bu ilaçlar doğal olarak sivilce oluşumunu hızlandıracaktır. İlaçlarınızın sivilce yaptığını düşünüyorsanız, kesinlikle tedavinize ara vermemelisiniz. Bu durumu doktorunuzla görüşerek daha farklı ilaçlar yazmasını isteyebilir, veya ilaç kullanma döneminde farklı alternatif çözümler üretebilirsiniz.

Genetik Durumlar

Her hastalığın genetik durumu olabileceği gibi, uzmanlara göre sivilcelerin de genetik bir durumu mevcut. Yani geçmişte veya ailenizde bu durumu yaşayan akrabalarınız varsa, siz de kaçınılmaz bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bütün sebeplerin çözümünü ürettikten ve uzmanlarla görüşmeler yaptıktan sonra, sivilcelerin genetik faktörlerini araştırabilir asıl sebebi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Regl ve Sivilce Etkisi

Kadınlar, her ay belirli günlerde regl sancısı çekmeye başlar ve belirli günlerde regl olurlar. Eğer sivilcelerinizin regl kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, basit bir gözlemle bu durumu anlayabilirsiniz. Regl olmadan iki veya üç gün önce aniden ortaya çıkan sivilceler yüzde 90 ihtimalle regl kaynaklıdır. Bu nedenle iki veya üç gün önceden takip edebilir, sivilcenizin kaynağını öğrenebilirsiniz.

Duygular ve Stresler

İnsanlar, bazı geçiş dönemlerinde veya çalıştıkları bölgede birtakım sorunlar ve sıkıntılar yaşayabilir. Meydana çıkabilecek sorunlar ve sıkıntılar da duygu değişiklikleri ve stresleri meydana getirecektir. Bu nedenle bir konu hakkında aşırı üzülmek, aşırı düşünmek ve sürekli duygusal bir yaşam biçimine geçiş yapmak, vücudunuzdaki sivilceleri günden güne arttıracaktır ve daha da kötü hale getirecektir.

Eğer sivilceleriniz sizi aşırı rahatsız ediyorsa, çeşitli tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Özellikle sivilce maskeleri, size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Eğer denediğiniz sivilce tedavisi yöntemleri bir işe yaramadıysa, kesinlikle bir uzmanla görüşmenizi öneririz.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir