PlayStation 5 Satın Almaya Değer Mi?

Oyun bağımlılarının hayalinde PlayStation 5 almak bulunuyor. 2020 yılının Kasım ayından bu yana Türkiye’de satılan bu ürün; bilhassa fiyatıyla büyük tartışma yaratmıştı. Cihazın tavsiye edilen satış fiyatı 8 bin 299 TL olsa da gerçekler bambaşka olabiliyor. Cihaz ile ilgili olarak ciddi bir stok problemi yaşanmıştı. Hatta, bir dönem karaborsacıların eline düşen PS5; neredeyse 20 bin TL gibi fiyatlarda alıcı buluyordu.

Siz de PlayStation 5 fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bu noktada, PlayStation 5 KKTC fiyatının daha düşük olma ihtimalini dikkate almalısınız. Bir başka deyişle, KKTC mağazalarından alışveriş yapmayı denemelisiniz.

PlayStation 5 İncelemesi!

Her şeyden önce, cihazın konsolunun tahmin ettiğinizden bile daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Hatta, konsolun fotoğrafını akıllı telefonla çekmek zor! Çünkü, konsol; ekrana sığmayabiliyor. Konsolun ortasındaki siyah kısmı plastik! Bu kısmı çizilme tehlikesine karşı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Kenar kısımları ise mat plastik yapısı ile dikkat çekiyor. Kenarlarının çizilmesi ise pek kolay değil! Sonuç olarak, PS5 konsolu; size sorunsuz bir kullanım vaat ediyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra, her PS serisindeki ufak detaylar PS5’te de mevcut! Cihazın siyah yere bakan kısmında beyaz tuşlar yer alıyor. Cihazın girişleri de standart bir kullanıcı için yeterli olacaktır. 1 HDMI, 2 USB 3.0, 1 USB 2.0 ve son olarak bir Ethernet girişi bulunuyor.

PS5 ile ilgili en önemli detay ise tahmin edebileceğiniz üzere oyun kumandası! Bir başka deyişle, DualSense! PlayStation 5 fiyatları oldukça yüksek! Ancak, yalnızca DualSense dahi cihazın yüksek fiyatları hak ettiğini gösteriyor. Birçok kullanıcı; DualSense’in mükemmel olduğunu düşünüyor. Çünkü, DualSense sayesinde oyun oynamak eşsiz bir hale geliyor. Örneğin, ok atmalı bir oyun oynayanlar; ok attıkları sırada R1 ve R2 tuşunun gerildiğini fark edecekler. Bunun yanı sıra, silah ile herhangi bir yere ateş edildiğinde R2 tuşu titreyecek. DualSense; oyunu tam anlamıyla hissetmenizi sağlıyor. Fakat, tüm bu özelliklerin en azından şu aşamada yalnızca PS5 oyunları için geçerli olduğunu ifade etmeliyiz. Yakın zamanda bu durum değişebilir.

DualSense’e eklenen yepyeni detaylar da göz kamaştırıyor. Oyun kumandasının hemen arkasında desenler yer alıyor. Bu noktada, bilhassa PlayStation 5 satın alırken indirim seçenekleri ile karşılaştığınız takdirde bu cihazı kesinlikle satın almalısınız. Yalnızca DualSense sayesinde yaşayacağınız gerçeklik hissi bile sizi sonuna kadar memnun edecek.

PS5’in Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi Nasıl?

PlayStation 5; sahip olduğu konsol tasarımı ile taraflı tarafsız herkesten beğeni topluyor. Donanımı ise harika nitelikler taşıyor. Buna ek olarak, DualSense; PS5’in en çok övülecek kısmını oluşturuyor. Ancak, arayüzü ve kullanıcı deneyimi konusunda birtakım sıkıntılar mevcut! Her ne kadar PS5’ten alınan hazzı etkilemeyecek özellikler olsa da PlayStation el konsolu satın almayı düşünenlerin bu hususlar hakkında bilgi sahibi olması şart!

Konsolun iki ana menüsü mevcut! İlk menü yalnızca oyunlar için ayrılmış. Bu kısım; geçmişteki PS4 tasarımlarından çok farklı değil! Bir başka deyişle, kütüphane, yüklü oyunlar, PlayStation Plus, PlayStation Store gibi sekmeler yer alıyor. Konsolun ikinci menüsü ise Netflix, Youtube ve Spotify gibi uygulamalar için ayrılmış. Bu noktada, yeni nesil PS5’te canlı yayınları izlemenize olanak veren herhangi bir PlayStation uygulamasının olmadığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, yenilenen PlayStation Store; birçok kişinin beğenisini kazanmadı. Mağazada başlayan herhangi bir indirimi görmeyi dahi mümkün kılmayan özellikler taşıdığını ifade etmeliyiz.

Sonuç olarak, temiz ve sürekli yenilenen arayüzü ile de PS5 büyük sıkıntılar içermiyor diyebiliriz.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir