Kombi Çalışırken Patlama Sesi Çıkartmaya Başladı, Çözüm İçin Ne Yapmalıyım?

Doğalgaz gibi çevreci bir yakıt sistemiyle hem konforlu hem de tasarruflu ısınma imkanı sağlayan kombi cihazları, yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Doğalgaz yakıtı ile ateşleme sağlayan ve bağlı olduğu tesisattaki suyu ısıtan kombiler, bu şekilde hem sıcak su ihtiyacını hem de ısınma ihtiyacını aynı anda karşılayabilmektedir. Bir kombinin işlevini yerine getirebilmesi için sorunsuz doğalgaz ve su tesisatı bağlantılarının olması gerekir.

Cihaz çalıştırıldığında aldığı doğalgaz ile ateşleme gerçekleştirir. Ateşlemenin ardından kazanındaki suyun ısıtılmasını sağlar. Bu işlem sürecinde kombinin patlama sesi çıkartması ise pek çok kullanıcı tarafından olağan olarak karşılanabiliyor. Ancak Üsküdar Baymak Kombi Servisi merkezimizde komplike kombi arızaları için temel kaynağı bu patlama seslerinin göz ardı edilmesi oluşturuyor.

Kombi Çalışırken Patlama Sesi Gelmesi Nedir?

Doğalgazı ateşleyerek, suyun ısınmasını sağlayan kombilerde çalışma süresince doğalgaz akışı devam eder. Kombinin çalışması sırasında “bom” vb. niteliklerde patlama seslerinin alınabilmesi sorunuyla karşılaşılabiliyor. Kombide patlama sesi pek çok nedenle meydana gelebilmektedir. Patlama seslerinin oluşma şekli ve oluşma sıklığı ise sorunun neden kaynaklı olduğunun belirlenmesinde önemli bir rol üstlenir. Üsküdar Demirdöküm Kombi Servisi uzman teknikerleri tarafından bu kriterler üzerinden kombi çalışırken gelen patlama sesinin nedenlerini tespit edebilmektedir.

Kombi Çalışırken Patlama Sesi Neden Gelir?

Kombilerde çalışma sırasında meydana gelen patlama sesinin oluşmasında birden fazla olasılık etkili olabilmektedir. Genel olarak kombilerde patlama sesinin gelmesi;

  • Bağlı olduğu doğalgaz tesisatından gelen gaz miktarının az olması,
  • Kombi içerisinde hava akışı sorunun oluşmasına neden olacak hava kanallarında tıkanıklık meydana gelmesi,
  • Gaz pilot aşığı sorunları,
  • Gecikmeli ateşleme,

Şeklinde etkenler nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Kombiden Patlama Sesi Gelmesi Nasıl Önlenir?

Kombideki patlama sesinin yetersiz gazdan kaynaklanması durumunda, doğalgaz tesisatı bağlantı noktaları ve tesisatın kendisinin kontrol edilmesi gerekir. Eğer kombi filtrelerinde tıkanma meydana gelmiş ise filtrelerin temizlenmesi gerekir. Gecikmeli ateşleme kaynaklı sorunlarda ise Ataşehir Bosch Servisi teknikerlerimiz tarafından sorunun kaynağı tespit edilerek, arızalı parça için değişim işlemi uygulanır ve çözüm sağlanır. Parça değişim işlemleri yalnızda orijinal yedek parçalar ile yapılara, kombinin ilk günkü verimliliğinde çalışma güvencesi verilir.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir