Kırmadan Garantili Su Kaçağı Bulma

Eskiden daha çok kırsal kesimlerde ortaya çıkan su tesisatı sorunları son zamanlarda İstanbul gibi büyük kentlerde de kendini göstermeye başlamıştır.

Su tesisatı sistemi içerisinde meydana gelen bilindik sorunların en zahmetlisi olan su kaçağı sorunu, eski yeni dinlemeden her türlü binada görülmektedir.

Özeniş su tesisatçı firmamız Avrupa’dan özel olarak getirtilen akustik dinleme adlı su sesine karşı hassas geliştirilmiş cihaz ile en zahmetli sorunları bile kısa süre içerisinde tespit eder üstelik tek bir seramiğinizi bile kırmadan. Noktasal olarak su kaçağı tespit işlemi yapan firmamız tamir işlemini de gerçekleştirmektedir.

Su kaçağı nerelerde görülmektedir?

Su tesisatının geçtiği her yerde meydana gelmesi muhtemel olan bu sorun, daha çok ev ya da işyerinizin banyo, mutfak ve tuvalet gibi suyun yoğun olarak kullanıldığı alanlarda kendini göstermektedir. Bu sorun eskiden sadece eski binalarda kullanılan su borularının zaman içerisinde tahribata uğraması sonucu ortaya çıkmaktaydı ancak son zamanlarda yapılan inşaatlarda kullanılan kalitesi düşük su boruları ya da tesisat sistemine verilen hatalı eğim bu sorunun yeni binalarda da görülmesini sağlamıştır.

Su kaçağından nasıl korunuruz?

Son zamanlarda artan İstanbul nüfusu beraberinde bir takım yapı problemlerini de getirdi. Eskiden daha çok tarihi binalarda görülen su tesisatı sorunları alt yapıdaki yetersizliklerden dolayı yeni binalarda da kendini göstermeye başlamıştır.

Su tesisatı sorunu denince hiç kuşku yok ki herkesin aklına ilk gelen arıza su kaçağıdır. Daha önceden de herkesin başından geçmiş olan bu sorun özellikle de ev hanımlarının tüylerini diken diken etmektedir. Günlerce süren zahmetli işlemlerin ardından tespit ve tamir işlemi gerçekleşir ve  bu süre içerisinde de ev berbat bir  hal aldığından bütün plan ve programlarınızı iptal etmek durumunda kalırdınız.

Su tesisatı sorunları genel olarak iki sebepten dolayı meydana gelir. Bunlardan biri bilinçsizce yapılan işlemler iken bir diğeri de elde olmayan sebeplerle ortaya çıkan sorunlardır. Su kaçağı problemi altyapısal bir problem olduğundan elde olmayan sebepler ile ortaya çıkmaktadır, bu nedenle önüne geçilmesi neredeyse imkansızdır. Tespiti tamirinden daha zorlu olan bu problemin tespit işlemi tamir işleminden daha zorludur.

Özeniş Tesisat ile Garantili Kaçak Tespiti

Su borularının korunması amacıyla üzerinin beton veya seramikler ile örtülü olması, tespit işlemini bir hayli zorlaştırıyor. Üzerindeki beton ve seramiklerden dolayı patlayan su borusu kolay kolay tespit edilemezdi. Eskiden bu arızayı tespit etmenin bir tek yöntemi vardı o da kırarak ve dökerek gerçekleşen tespit işlemiydi. Üzerindeki bütün beton ve seramikler kırıldıktan sonra altında kalan su borularına ulaşan su tesisatçıları arızalı olan boruyu tespit ettikten sonra tamir işlemini gerçekleştirirdi ancak bu işlem boyunca hem sağlam olan su borunuzun da zarar görme ihtimali artar hem de tesisat sisteminiz molozlarla dolduğundan çok kısa bir süre içerisinde de tıkanıklık sorununu ortaya çıkarmaktaydı.

Her ne sebeple gelirse gelsin erken davranıp, çabucak tamir edilmesi gereken su borularındaki patlamalar, kısa süre içerisinde yapınızın tamamına yayılacağından zararlarınızı da katlamaktadır.

Su kaçağı nasıl anlaşılır? Nasıl Buluruz ?

Bir apartman dairesinde oturuyorsanız ve alt katınızda oturan komşunuz size ‘evinizden su damlıyor’ diye uyarıda bulunuyorsa evinizde bu problem açığa çıkmış demektir. Su borularından sızan sular yerinde durmadığından kısa süre içerisinde evin diğer bölümlerine de etki ederek, duvarı ıslatmaktadır. Islanan duvar kısa süre içerisinde aşınarak diplerden su sızması yapacaktır. Sizden kaynaklanan problem nedeniyle evi su dolan komşunuz soluğu doğru sizin evde alarak ciddi tartışmalara girecektir.

Sorun sizden kaynaklandığından dolayı komşunuza karşı mahcup olacak ve ses edemeyeceksiniz. Oysaki yukarıda yazmış olduğumuz sorunların hiçbiri ile karşılaşmadan bu problemden kurtulmanız mümkündür.

Kaynak: https://www.sukacagiistanbul.gen.tr

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir