İlk Spor Dergisinden Sonra Neler Değişti?

Ülkemizde yayınlanan ilk spor dergisi 11 Ekim 1910 tarihinde ve Futbol ismi ile kayıtlara geçmiştir. Futbol dergisinin yayınları Osmanlıca-Fransızca yazılmış olup ilk altı yayınını haftada bir olarak sürdürmüş ve 7. Yayınını aynı zamanda da son yayınını 15 gün sonra çıkartmıştır. Gazete 4 sayfadan oluşmaktaydı ve 2.,3.,5.,6. Ve son yayını olan 7. yayınlarının son sayfaları sadece Fransızcaydı. Derginin içerisinde yer alan son spor haberleri Türkiye genelinde takip edilmekteydi. Ayrıca ilk kez böyle bir düzenlemenin olduğunu duyanlar hemen abonelik hizmeti almak istiyorlardı.

İlk Spor Dergisi Futbol Abonelik Bedeli
Başyazarlığını Ali Macid Bey’in üstlendiği ilk spor dergisi olan ‘Futbol’ yayının aylık abonelik bedeli vardı. Posta ücreti üzerine ilave edilmek kaydı ile aylık üyelik bedeli 10 kuruştu. İstanbul’un dışında da üyeleri vardı ve dergiler tüm Türkiye’ye gönderilerek yayılıyordu. İlk spor dergisi olma özelliğini taşıyan “futbol” dergisi gerek haberleri olsun gerek röportajları olsun yayınlandığı ilk günden bu yana futbol basınına birçok şey kazandırmıştır. Tabi o zamanki futbol haberleri bugünküne nazaran çok daha az ve öz durumdaydı.

Özellikle ülkemizde futbol diğer spor dallarına göre açık ara farkla daha popülerdir ve insanlar futbol ile ilgili olan her şeyi öğrenmek istiyorlar. Tabi sadece sınırlı haberler değil aynı zamanda futbolcuların özel hayatı, futbol hakkında bilinmeyen birçok şeyi ve özel haberleri okumak için insanlar yayınları takip etmeyi sürdürmektedir. İlk yayınlanan gazete ve dergilerde bu kadar detaylı bir haber oluşturulamıyordu. O zamanki koşullarda da Avrupa spor haberleri merak ediliyor ve takip ediliyordu elbet. Ancak sadece skorlar ve maç müsabaka tarihleri haberler içerisinde yer alabiliyordu. Özellikle futbola özel merakı olanlar ve futbol haberleri okumak isteyenler hemen abonelik özelliğine dahil oluyordu. Hem ülke içerisindeki hem de ülke dışındaki futbol gelişmelerine yer veren Türkiye’nin ilk spor dergisi ‘Futbol’ aynı zamanda güreş gibi Türkiye’yi yakından ilgilendiren spor gelişmelerine de yazılarında yer vermekteydi. Ancak transfer ücretleri hakkında bilgi almak ve halka duyurmak o zamanlar bu kadar kolay değildi.

Son yıllarda transfer ücretleri astronomik seviyelere çıkmıştır ve dünyanın zenginleri kulüpleri satın alarak yaptıkları transferlerle gündeme oturmaktadır. Kimileri kara para aklama derken kimileri de geçerken bu zenginlerin bu kadar para dökecek kadar deli olduklarını söylemektedirler. Günümüzdeki yayıncılık anlayışına insanların merak ve ilgileri ile birlikte bu konular dahil olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir