Galatarasay Spor Kulübünün Tarihi

Galatasaray kulübü, spor tarihinde öncü olma misyonunu içerisinden doğmuş olduğu Galatasaray Lisesi’nden almıştır. Mektebi Sultani olarak adlandırılan Galatasaray Lisesi’yle kulüp arasında koparılamaz bağ her dönem övünç kaynağı olmuştur.

Galatasaray Lisesi devlet adamı yetiştirilmek için 1481 yılında 2. Beyazıt tarafından kurulmuş, ismini ise içerisinde bulunduğu bölgeden almıştır. 1870 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yapılandırılan okula Monsieur Curel tarafından spor dersleri konur. Böylece okulun sportif hayata katkısı başlar. Jimnastik ve atletizm branşlarında başlayan eğitimler zaman içerisinde yüzme, kürek ve aletli jimnastik gibi alanlara yayılır. İsmi Türk Spor tarihine altın harflerle yazılan Faik Üstünidman sayesinde Galatasaraylı gençler futbolla tanışır. Ancak o dönemde oynanan futbol kuralsız ve adeta bir kör dövüşü niteliğindedir.

1901 yılında Rum ve İngilizlerden oluşan oyuncular ilk futbol takımını kurarak maçlar yapmaya başlarlar. Bundan etkilenen Galatasaray Lisesi öğrencilerinin artık tek amacı kendi futbol kulüplerini kurmaktır. Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu Ali Sami Yen olmuştur. 1905 yılında kulübün kurulma kararı edebiyat öğretmenleri Mehmet Ata beyin dersinde Ali Sami Yen ve birkaç arkadaşı tarafından verilir. Ali Sami Yen kulübün yöneticisi seçilirken, yardımcılığına Cevdet Kalpakçıoğlu ve muhasebeci olarak ise Asım Tevfik Sonumut seçilmiştir.

Kulübün isminin Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) olması önerilse de Galatasaray isminde karar kılınmıştır. Takımın isminin seçilmesinde oynanan ilk müsabakada Rum takımını yenmelerinin ardından seyircilerin onlara Galata Saray’ın Efendileri diye tezahürat etmelerinden kaynaklandığı söylenmektedir. Kulübün ilk kurulma amacı İngilizler gibi toplu halde oyunlar oynayabilmek ve Türk olmayan takımları yenmektir.

1905 yılında Osmanlı’da herhangi bir dernekler yasası bulunmadığı için kulübün resmi kuruluşu 1912 yılında Cemiyetler Kanunu’nun çıkarılmasından sonra olmuştur. Bu tarihe kadar kulübün başkanı ve kurucusu Ali Sami Yen düzenli olarak sayım ve istatistik defterlerini tutar. Defterlerde takımın yönetim kurulunda 13 isim göze çarpmaktadır. 1912 yılında çıkarılan Cemiyetler Kanunu sonrası resmiyet kazanan kulüpte yönetici sayısı 8’e düşürülür. Eğitimini tamamlayan ve ülkelerine dönen üyeler listeden çıkarılmıştır. Galatasaray tüzüğünün 5. Maddesine göre kulübün kurucu listesinde şu anda 21 isim bulunmaktadır. Kulübün resmi kuruluşu 14 Ağustos 1913 yılında hala görevini sürdüren 1 numaralı üye Ali Sami Yen, 16 numaralı üye ve ikinci başkan Mehmet Rıza Kara, 7 numaralı üye ve katip Refik Cevdet Kalpakçıoğlu tarafından kaymakamlığa resmi başvuru yapılarak tescil edilmiştir.

Galatasaray’la ilgili son dakika haberlerini öğrenebilmek için netsporhaber.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Netsporhaber’deki Galatasaray haberleri sayfasına ulaşabilmek için burayı tıklayınız.

Kaynak: https://netsporhaber.com/

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir