Büyük Beden Tshirt Ürünleri

Geçmişten günümüze kadar giyim insanlar için vazgeçilmez olmuştur. Ülkeden ülkeye, yıldan yıla, bir gelenekten başkasına farklılık gösterse de insan hayatına hep olmuştur ve olacaktır. Bu sebepten dolayı giyim sektörü çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Günümüzde; hayalini kurduğunuz her kıyafeti kumaşı ister jarse ister keten ister ipek ister saten ister pamuklu olsun rahatlıkla bulabilirsiniz. Ya da istediğinizürünü ister düz ister desenli ister baskılı ister resimli olarak bulabilirsiniz. En önemlisi de tercihlerimizi belirlerken en önemli ayrıntı bedendir. Bedenler kendi arasında normal (standart) ve büyük beden olarak iki sınıfa ayrılır. Son yıllarda büyük bedenlerdede aynı standart bedenlerdeki gibi abiye, ev, tesettür, günlük, ofis, iç giyim, dış giyim olarak seçenekler sunulmuştur. Bu yazımızda büyük beden kadın giyim ile ilgili kafanıza takılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Normal (Standart) ve Büyük Bedenler Hangileridir?

Vücut ölçülerinize göre beden ölçüleri de standart ve büyük beden olarak iki gruba ayrılır. Bu ölçümler bazı giyim firmalarında numara, bazı giyim firmalarında ise harfler ile belirtilir.Şimdi bu ölçüleri teker teker kendi içerisinde değerlendirelim.

 • Standart (Normal Beden): Standart (Normal) beden dediğimizde x-small, small, medium, large, x-large ya da 34 beden, 36 beden, 38 beden, 40 beden, 42 beden ve 44 beden olarak ayrılır.
 • Büyük Beden: büyük beden dediğiniz zaman 2x-large, 3x-large, 4x-large ya da 44 beden, 46 beden, 48 beden, 50 beden, 52 beden, 54 beden, 56 beden ve 58 beden olarak ayrılır.

Not: 44 bedeni bazı giyim firmaları standart bazıları ise büyük beden olarak değerlendiriyor. Bu sebeple her iki kategoriye de yerleştirmeyi uygun gördük.

İhtiyaçlarımızı karşılaşmak için yapmış olduğumuz giyim alışverişinde en önemli şey bedenimizi tanımak ve bilmektir. Bedenimizi en sağlıklı şekilde tanımak ve ölçmek için kullanacağımız en iyi araç mezuradır. Bedeninizi kendiniz de ölçebilirsiniz. Ya da kendi ölçümünüzden enim olamazsanız; bir terziye ya da bir yakınınıza bedeninizi basen, bel ve göğüs kısmından ölçmelerini isteyebilirseniz. Bedeninizin ölçüsünü bildiğiniz takdirde her zaman sizi mutlu eden alışverişler yaparsınız. Gelelim kafanızı merak ettiğiniz diğer sorulara.

Büyük Beden Bayan Giyim nerelerde bulunur?

Üst başlıklarda bahsettiğimiz tüm büyük beden kıyafetler bayan büyük beden için de geçerlidir. Normal bedenin üstüne sahipseniz büyük beden bayan ürünlerini kullanmalısınız.   Günümüzde büyük beden bayan giyim bulmak artık oldukça kolaydır. Standart beden ürünlerin satıldığı her mağazada, alışveriş merkezinde, çarşıda, pazarda, sosyete pazarlarında büyük beden ürünler de bulmak mümkündür.

Geçmiş yıllarda hem erkek hem de bayan büyük beden kıyafet bulmak oldukça zordu. Alışveriş merkezlerinde, pazarlarda, çarşılarda ve mağazalarda genellikle standart yani normal beden giysiler bulunmaktaydı. Büyük beden giysiler ya terziler tarafından kişi üstlerinde ölçü alınarak yapılırdı ki oldukça maliyetli olurdu ya da belli başlı mağazalarda satılırdı bu da çeşit ve renk konusunda yoksunluğa sebep olurdu. Dünya geneline baktığımızda hala birçok ülke de Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, İspanya gibi gelişmiş ülkelerde büyük beden giyimler çoğunlukla terzilerde üretilip satılmaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki yurt dışında giyim oldukça pahalıdır.

Yazımızın devamındaki başlık da büyük beden kadın giyimde nelerin bulunduğundan bahsedeceğiz.

Büyük beden Kadın Giyimde Neler Bulunur?

FUPE marka büyük beden kadın giyimde; aynı standart beden de bulunan çeşitliği bulmak mümkündür. Bu başlığımızı büyük beden iç giyim ve büyük beden üst giyim ve büyük beden dış giyim olarak ilk üçe ayırıp detaylandıralım.

 • Büyük beden bayan iç giyim: bu kategori de sutyen, külot, gecelik, büyük beden korse, toparlayıcı, külotlu çorap ve medikal amaçlı kullanılmak üzere varis çorabı bulunmaktadır.
 • Büyük beden bayan üst giyim:bu kategori kendi arasında büyük beden tesettür, büyük beden abiye, büyük beden günlük (casual), büyük beden ofis, büyük beden ev giyim ve deniz olarak çeşitlilik göstermektedir.
 1. Büyük Beden BayanTesettür Giyim; tesettür abiye, tunik, uzun etek, büyük beden elbise, boyunluk ve kolluk, pardösü, kaban, ferace, eşofman, tesettür mayo, büyük beden tshirt, gömlek, pantolon, bluz, trençkot gibi ürünler bulunur.
 2. Büyük Beden Bayan Abiye Giyim: Genellikle uzun abiye ve kısa abiye olarak ikiye ayrılıyorlar.Kendi içerisinde kumaşın türüne (kadife, saten, jarse, tül, güpür, vb.) desenine göre(çiçekli, düz, çizgili, leopar, vb.)farklılık göstermektedir. Bunların dışında abiye bluz, ceket, kiyonna (üstü güpür işlemeli elbise), etek, pantolon, nişanlık, gömlek, mezuniyet ve nikah elbisesi bulunur.
 • Büyük Beden Bayan Günlük Giyim:Büyük beden tshirt, şort, elbise, kot pantolon, gömlek, bluz, kanvas pantolon, tayt,etek, tunik, sweet, hırka, kazak, eşofman, eşofman altı, triko, kapri, tulum bulunur.
 1. Büyük Beden Bayan Ofis (iş) Giyim:bluz, etek, kumaş pantolon, kanvas pantolon, elbise, takım elbise (pantolon ceket, etek ceket, elbise ceket), gömlek, büyük beden tshirt bulunmaktadır.
 2. Büyük beden Bayan Ev Giyim: büyük beden tshirt, eşofman, tayt, tunik, kapri, şort, gecelik, pijama takımı gibi rahat ürünler bulunmaktadır.
 3. Büyük Beden Bayan Deniz Giyim: mayo, bikini, tesettür mayo, pareo, büyük beden deniz elbisesi gibi çeşitler bulunmaktadır.

 

 • Büyük beden dış giyim: mont, ceket, trençkot, hırka, kaban, yelek, kot ceket, yağmurluk, panço bulunur.

Bir diğer başlığımızda da FUPE büyük beden bayan giyimde modeller ve renk seçeneklerine bakalım.

Büyük Beden Bayan Giyim Modelleri ve Renkleri Nelerdir?

Üst başlıkta belirtmiş olduğum büyük beden bayan giyim de bulunan kıyafetlerde çeşitlilikler bulunmaktadır. Örneğin büyük beden tshirt askılı, uzun kollu, yakası açık, tek omuz, yakası kapalı, kısa kollu, yarım kollu, yarasa kollu, uzun, kısa, dar ya da geniş kesim gibi pek çok modeli bulunabilmektedir. Bu çeşitler sadece büyük beden tshirt ile değil elbise bluz gömlek için de geçerlidir. Tercihinize göre istediğiniz modeli alabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda sadece siyah, kahverengi, lacivert ve koyu gri gibi renkler kullanılırken son yıllarda renk çeşitliliği de çok fazla artmıştır. Kırmızı, mercan, pembe, sarı, mor yeşil, turuncu, eflatun, fuşya, beyaz, camel, devetüyü, bordo, zümrüt, lila, gülkurusu, haki, gümüş, altın gibi çeşitli renkler kıyafetler bulunmaktadır.Hatta çift renk ve karışık renkli, desenli (geometrik, zebra, leopar, vb.), fotoğraf ya da yazı baskılı kıyafetler de mevcuttur.

Bir alt başlığımızda büyük beden bayan giyiminin nasıl olması konusuna değinelim.

Büyük Beden Bayan Giyim Nasıl Olmalıdır?

Uzun yıllardır en çok tartışılan konu büyük bedendeki kadınların nasıl giyinmeleri üzerine olmuştur. Geçmişten gelen baskılar sebebi ile hep koyu renkli oldukça sade kıyafetler kullanılması gerektiği söylenmiştir. Fakat artık bu düşünceleri yıkmalı; hangi kıyafetin içerisinde kendimizi özgür, mutlu ve o kıyafete ait hissediyorsak o kıyafeti giymeliyiz. Belirli kalıpların dışına çıkmalı içimizdeki gerçek kişiliğimizi özgüvenimizi ortaya çıkarmalıyız.

Geçmiş yıllarda büyük beden bayanlar için üretilen kıyafetler hep tek tip; siyah, kahverengi, lacivert gibi koyu renkli olarak üretilirdi. Fakat günümüzde artık büyük bedende de değişiklik oldu. Çeşitli renklerde, şekillerde, kesimde, modelde, tarzda kıyafetler piyasaya sürüldü.

Aynaya baktığınızda kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız birkaç tüyo ile istediğiniz kıyafetleri giyebilirseniz. Örneğin basen kalça kısmınızın ortaya çıkmasını istemiyorsanız; basen kısmınızın üstünü örtecek uzun ve bol büyük beden tshirt, gömlek ya da tunik giyebilirseniz. Göğüs kısmınız sizi rahatsız ediyor ortaya çıkmasını istemiyorsanız ise göğüs kısmı dar olmayan büyük beden tshirt, büyük beden bluz veya tunikler tercih edebilirsiniz. Ya da bel bölgenizi ortaya çıkarmak istemiyorsanız; bel kısmı geniş olan büyük beden tshirt, tunik, gömlek gibi kıyafetler tercihleriniz arasında olabilir. Kısa boyluysanız ve çizgili kıyafetleri seviyorsanız enine çizgilerin yerine boyuna çizgileri tercih edebilirsiniz. Çiçek deseni ya da puantiye seviyorsanız iriler yerine küçük olanları tercih edebilirsiniz.

En önemli olan şey; sizin hangi kıyafetin içinde mutlu olduğunuz, kendinizi rahat hissettiğiniz ve özgüveninizin arttığıdır. Model, kesim, renk, tarz tamamen sizin zevkiniz ve tercihinizdir.

Bir sonraki başlığımız büyük beden bayan giysileri satın alınırken nelere dikkat etmemiz üzerindedir.

 

Büyük Beden Bayan Giyim Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Standart beden giyim alışverişi yaparken dikkat ettiğimiz gibi büyük beden alışverişi yaparken de dikkat etmemiz gereken püf noktaları mevcuttur. Bu püf noktalar;

 • İlk olarak bedeninizin ölçülerini doğru bir şekilde bilmelisiniz. Bunun için de önceden belirttiğim gibi bedeninizi bir mezura yardımı ile terziye ya da bir yakınıza ölçtürmek ve gerçek ölçülere göre uygun beden de kıyafet alışverişi yapabilmek. Aksi takdirde dar ya da bol gibi yanlış satın alımlar yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ne alacağınıza önceden karar vermelisiniz. Ne renk? Ya da hangi kesim gibi? Aksi takdirde ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız.
 • İstediğiniz kıyafeti bulduğunuzda özelliklerini mutlaka okuyun. Beden ölçüleri, yıkama koşulları gibi. Aksi takdirde yanlış ölçülerde bir kıyafet alabilir bedeninize büyük ya da küçük olabilir. Ya da yanlış bir yıkama yaparsanız beğenerek aldığınız kıyafeti tekrar giyemeyebilirsiniz.

Bu püf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde alışverişinizi daha sağlıklı yapmış olacaksınız.

Büyük Beden Bayan Giyim Ücretleri

Geçmiş yıllarda kişiye özel sadece terzilerde dikilmesi ve belirli mağazalarda satılmasından dolayı oldukça pahalıyken günümüzde yaygınlaşmasından dolayı çok daha uygun hale gelmiştir. Hatta çoğu yerde standart bedenlerin fiyatları ile aynı fiyata sahiptir.

Tabi ki aynı standart bedende olduğu gibi kıyafetlerin türüne göre fiyatlarında değişiklik gösteriyor. Nasıl bir standart beden de bir elbise ile şort aynı fiyatta değilse; büyük beden tshirt ile de pantolon aynı ücrette olamaz. Yani beden büyüyünce ya da küçülünce fiyatta değişiklik olmuyor.

Son başlığımız olarak büyük beden kıyafetlerimizi nerelerden alabiliriz?onu inceleyelim.

Büyük Beden Bayan Giyim Nerelerden alınabilir?

Büyük beden bayan giyim alışverişi yapmak için mağaza, alışveriş merkezi, çarşı, sosyete pazarı, pazar da gezebiliriz ya da tek tıkla internetten de milyonlarca mağaza ve kıyafeti önünüze getirebilirsiniz. Özellikle son yıllarda mağazalardan alışveriş yapmaktansa internet alışverişi daha yaygın haldedir. Bunun en büyük sebebi internetteki alışveriş sitelerinde daha fazla çeşit ve geniş ürün yelpazesinin bulunmasıdır. Bu sebeple internet alışverişi daha kolay bir seçenektir. Tabi ki internetten doğru alışverişi yapabilmeniz için ilk önce beden ölçünüzü çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Yoksa yanlış bedende kıyafetler alabilir üstünüzde dar yada geniş durmasına sebep olabilirsiniz. Bir diğer önemli husus da alışveriş yapmış olduğunuz internet sitesinin güvenilir olup olmadığıdır. Alışveriş yaparken kapıda ödemesinin olup olmadığından, gerçekten bir mağaza olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir