3D Modelleme Nedir nasıl Yapılır?

3D Modelleme Nedir? 3D modelleme işi bir nesnenin veya tasarımın 3 boyutlu olarak matemtiksel olarak bilgisayar programları aracıyla çizilmesine denir…

Hayatımızın merkezi halini almış, son zamanlarda oldukça sıklıkla kullanılmaya başlanan sanal ortamlarda 3D projelerine de el atmış durumdadırlar. Herhangi bir ürün yada nesnenin bilgisayarda uygulanan sanal ortam programlarında şekillendirilmesi çalışmalarına 3D modelleme adı verilmektedir. Organik modelleme ve Katı modelleme olarak iki ayrı grupta incelenmektedir.

Organik modelleme daha çok karakter tarzındaki ürünlere uygulanan bir modelleme türü olarak bilinirken, katı modelleme ise elimizle tutabildiğimiz dolap,yatak gibi ürünlere yapılan modelleme sistemidir. Karakterler üzerine uygulnanan modelleme yönteminde oldukça dikkatli olmak ve ilgili alandaki eğitimleri almış olmak gerekmektedir. Aksi halde karakterler düzgün yansıtılamaz ve proje anlamını yitirmektedir.

Modelleme Programları

Modelleme alanında başarılı bir şekilde çalışmaların yürütülebilmesi adına belirli bilgisayar programları üretilmiştir. Bu alanda hizmet vermekte olan kişilerin bilgi sahibi olmasını gerektiren bir olgu olan bu programlar sayesinde tüm 3D modelleme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Autodesk Maya ve 3Ds Max ismi ile anılmakta olan bu prgramlar son derece gelişmiş içerikler içermekte ve modelleme sisteminin en öncüleri arasında yer almaktadır. Özellikle çocukların oldukça dikkatini çekmekte olan çizgi film katagorsinde yer alan 3D animasyon filmleri de bu programlar kullanılarak yapılmaktadır.

3D Modelleme Yapılışı

Gara Design, Öncelikle eğer bu iş için alanında uzman bir firma yada kişi bulduysanız sizden ilk olarak talep edecek olduğu modelleme işlemini yaptırmak istediğinizin ürüne ait görselin teslim edilmesidir. Sonrasında modelleme talebinde bulunduğunuz ürünün birebir aynısı, gerçeklik özelliğini hiç bir şekilde kaybetmeden ilgili bilgisayar programları sayesinde modellenerek tarafınıza teslim edilmektedir. Genellikle teşhir amacı ile kullanılmakta olan bu modelleme ürünleri reklam amacı ile kullanılmaktadır. Böylelikle aslına herhangi bir zarar gelmeyen ürün satış aşamasında asıl olarak satış yapılmaktadır.
3D modelleme yöntemleri kullanılarak yapılmakta olan bu uygulama bir çok yönden avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle oldukça tercih edilmekte olan bir uygulama çeşidi olarak kullanılmaya başlanılmışdır.

Sponsor İçeriktir.
Kaynaklar : http://www.garadesign.com/

Pelin

Tam bir moda aşığı. Modayı yakından takip ederek hayatını şekillendiren bir bayan. Şuan sanat tarihi bölümünü okumakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir